Muvazzaf Subay-Astsubay Göz Şartları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde muvazzaf subay veya astsubay olmak isteyen adaylar tarafından bizlere sık sık ‘subay göz dereceleri ne olmalıdır’ ya da ‘astsubay göz dereceleri ne olmalıdır’ şeklinde sık sık sorular alıyoruz.

Subay ve Astsubay Göz Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 9. bölüm 71. maddesinde dış kaynaktan alınacak subay ve astsubaylarda aranacak sağlık şartlarından bahsedilmektedir. Bu maddede ‘Adaylarda, diskromatopsi bulunmamalı, görmeleri her iki gözde ayrı ayrı tashihli veya tashihsiz tam olmalı…..‘ ifadesi yer almaktadır. Buna göre adayda renk körlüğü bulunmamalı ve gözlük kullanıyorsa gözlükle görme seviyesi her iki gözde ayrı ayrı en az 10/10 olmalıdır. 

Göz dereceler açısından değerlendirildiğinde ise gerekli kriterler 71. madde 3. fıkrada anlatılmaktadır. Bu fıkrada şu ifadelere yer verilmektedir. ‘(1) Numaralı Subay ve Astsubay Adayları Değerlendirme Sütunu”ndaki karşılığı (+) artı işareti olanlar ile düzeltmeyle her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizma-sı olan adaylar hakkında “Muvazzaf/Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olur” kararı verilir.

Yani her iki gözde 1.25 ve üzerinde miyopi, hipermetropi ve astigmatizmatizma  muvazzaf subay ve muvazzaf astsubay olmaya engel teşkil etmektedir. 

Muvazzaf Subay Astsubay Göz Şartları

Diğer Göz Sorunları ve Uygulanacak Kriterler

Göz numaraları ve renk körlüğünün dışında kişide başka bir göz sorunu varsa bu durumda Subay ve Astsubay Adaylarını Değerlendirme Sütununa bakmak gerekecektir. Buna bakıldığında ise şu sonuçları çıkarmak mümkündür. 

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar muvazzaf subay ve muvazzaf astsubay olamaz.
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar muvazzaf subay ve muvazzaf astsubay olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Lazer Göz Ameliyatı ve Subay-Astsubay Göz Şartları

Halk arasında lazer göz ameliyatı ya da göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonu olmak muvazzaf subay ve astsubay olmaya engel değildir. 

Muvazzaf Subay-Astsubay Göz Şartları hakkında 4 yorum yapıldı.

 1. hocam ben yaklaşık 1 yıl önce excimer laser ameliyatı oldum ve bugün gata sağlık astsubaylığı mülakatlarını geçtim. yarın sağlık raporuna baslayacağız. gözümü çizdirmem buna bir engel midir ?

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan-Göz Doktoru
Önemli Bilgi-Okuyunuz
 • Yoğunluğumuz nedeniyle kişisel göz durumunuzun asker-polis olmanız için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veremiyoruz.
 • Bu amaçla bize gönderilen whatsapp, mail ya da sosyal medya mesajlarına cevap veremiyoruz.
 • Muayenehanemiz Kayseri’dedir. Randevu alıp muayene sonrasında durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi için bu pencereyi kapatıp sayfamızı okuyabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.