Göz Rengi Değiştirme Mümkün mü?

Son yıllarda hastalarımızdan sıklıkla ‘göz rengi değiştirme mümkün mü?’ şeklinde sorular alıyorum. Göze rengini veren yapının adı iristir. İris gözde saydam tabaka olan korneanın hemen arkasında bulunan tabakadır ve irisin ortasında bir boşluk olarak göz bebeği bulunmaktadır. 

İris bebeklerde genellikle açık renklidir ve fakat ilerleyen aylar ve yıllarda göze daha koyu renk veren melanin adı verilen pigment üretildiğinden göz rengi ilk birkaç yıl içinde biraz koyulaşır. Ancak kişide melanin sentezinin ne kadar olacağı gibi durumlar genetik faktörlere bağlı olduğundan bir kişinin göz rengi temelde genetik faktörlere bağlıdır.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün Mü?

Göz Rengi Değiştirme ve Kozmetik Kontakt Lensler

Göz rengi değiştirmenin en hızlı ve pratik yolu kozmetik kontakt lens kullanımıdır. Kozmetik kontakt lensler mavi, yeşil, kahverengi, ela, menekşe renklerinde olabilmektedir. Kozmetik kontakt lens kullanımı göz rengi değiştirme amacıyla kullanılabilecek en makul yol olarak bilinmektedir.

İris İmpantları (Yapay İris)

Kalıcı göz rengi değiştirme ise mümkündür ve fakat ciddi riskler içeren bir durumdur. İris implantları iriste travma ve doğuştan gelen bazı iris anormallikleri durumunda kullanılan implantlardır. Ancak günümüzde iris implantlarının göz rengi değiştirme amacıyla nadiren de olsa bazı hekimler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. 

İris implantları doğuştan irisi olmayan ya da göze gelen travmalar sonucunda iris yaralanması geçiren kişilerde kullanılmaktadır. İris implantları korneadan açılan küçük bir kesi ile göz içerisine verilmekte ve açılarak irisin önüne yerleştirilmektedir. Bu şekilde de kişinin dışarıdan bakıldığında göz rengi değişmiş olur. Tıbbi nedenlerle uygulamaya konulan iris implantları kozmetik amaçla da bazı hekimlerce kullanılmaya başlanmıştır.

İris İmplantları Güvenli midir?

İris implantları (yapay iris) silikondan üretilmiş implantlardır. Araştırmalar göstermiştir ki iris implantları göze konulduğunda ciddi bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Göz içinde iltihabi reaksiyona neden olabilir. En sık karşılaşılan komplikasyonlardan biridir.
  • Kornea Hasarı
  • Kornea Ödemlenmesi
  • Katarakt
  • Göz Tansiyonu
  • Kısmi görme kaybı veya tam körlük

Yukarıda bahsettiğim komplikasyonlardan bazıları birbirleri ile ilişkilidir. Örneğin iris implantından dolayı göz içi iltihabi reaksiyonun olması katarakt ve göz tansiyonu oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı iris implantını göz rengi değiştirme amacıyla uygulanmasını kesinlikle önermiyoruz. 

Amerika Göz Hastalıkları Derneği ise 2014 yılında yaptığı açıklamada göz rengi değiştirme amacıyla iris implantı kullanımının karşısında pozisyon almış ve bu uygulamanın görme kaybı ve körlük riski taşıdığını belirtmiştir.  

Göz rengi değiştirme amacıyla kullanılabilecek en uygun yol kozmetik kontakt lenslerdir.

Lazerle Göz Rengi Değiştirme

Son dönemde Gregg Homer isimli bir araştırmacı irise uygulanacak düşük enerjili lazerin irisin orta tabakasındaki melanini harap ederek göz rengini maviye çevirdiğini belirtmiştir. Ancak bu uygulama bilimsel araştırmalarla desteklenmiş değildir. Gregg Homer web sitesinde böyle bir çalışmanın yapıldığı bilgisini vermektedir.

Göz Rengi Zamanla Kendiliğinden Değişir mi?

Bu sorunun cevabı kısaca ‘Hayır’ dır. Bir kişinin göz rengini belirleyen ana pigment melanin pigmentidir.Daha fazla melanin daha koyu renkli göz anlamına gelmektedir. Daha az melanin ise daha açık renkli gözlere neden olacaktır. Ancak heterokromi adı verilen iki göz rengi arasında farklılık olması durumu da mevcuttur. Bu durum genelde göz travmalarından ya da göz içi iltihabi durumlardan kaynaklanmaktadır.

Göz Rengi Değiştirme Mümkün mü? hakkında 9 yorum yapıldı.

  1. Mrb göz rengimi değiştirmek istiyorum anladigim kadariyla kontakt lens en zararsiz olani peki fiyati nedir bu işlemin ögrenebilirmiyim

    1. Bilinçaltı ile İnsan istediğini yapabilir. Ben o inanmadığınız sübliminaller sayesinde kahverengi olan gözümü ela yaptım. Göz bebeğim neredeyse hiç gözükmüyordu ama şuan baya belli oluyor. Sübliminaller gerçektir siz inanmasanızda inananlar bunu yapabiliyor. İnsan kendini nasıl görmek isterse öyle olur.

  2. Merhaba doğuştan sağ gözüm diğerinden küçük ve görmüyor. Sadece iki gözümünde eşit büyüklükte olmasını istiyorum. Bu implantlar fayda edermi? Yada benim için yapılabilcek bişey varmı?

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.