Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Şartları

‘Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş göz derecesi ne olmalıdır?’ sorusu son dönemde ülkemiz şartlarında askerlik yeniden  ciddi bir iş sahası oluşturduğundan dolayı sık sorulmaya başlanmıştır. Biz de bu konuda çok sık sorular alıyoruz. Bu yazıda sözleşmeli er ve erbaşların göz şartları ve göz dereceleri yeterlilik şartları konusunda bilgi vereceğim. Bu bilgiler tamamen en güncel TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. 

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir. Uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş adayları aynı kriterlere tabidirler. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 3. Bölüm 23. maddesinde bu kriterlere yer verilmiştir. Şimdi göz atalım.

Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Kriterleri

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 3. Bölümünde ‘ Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Er Adayları ile Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Sağlık Yetenekleri’ konusu ele alınmaktadır. 3. Bölüm Madde 23, 2. fıkrada uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaşlarda renk körlüğünün olmaması gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontakt lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin tam (10/10)  olması gerektiği belirtilmektedir. 

Madde 23, 3. fıkrada ise 2. fıkradaki şartları taşımak koşuluyla

 1. Her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmanın engel olmadığı açıklanmıştır.
 2. Herhangi bir göz rahatsızlığı varsa yönetmelikteki Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesinin “Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş/Er Adayları Değerlendirme Sütunu’ndaki karşılığı (+) artı işareti olanların uzman erbaş olabilecekleri belirtilmiştir. 
Sözleşmeli-Er-Erbaş-Göz-Şartları

Kimler Sözleşmeli Er/Erbaş olamaz?

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar uzman erbaş ve söleşmeli er/erbaş olamaz.
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Lazer Göz Operasyonu Engel midir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun uzman erbaş ve sözleşmeli er ve erbaş olmaya engel olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak lazer göz operasyonu da olsa bir kişide göz tembelliği varsa bu durumda görme seviyesi tam olamayacağı için yine engel durumu ortaya çıkabilecektir.

Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Şartları hakkında 69 yorum yapıldı.

   1. Meslekteyken sözleşme yenilemek amacıyla yapılan tetkikler sonucunda göz muayenesinde A/8 F/1 renk körlüğü ile karşılaşan uzman çavuşun sözleşmesi yenilenir mi?

   2. Halil ibrahim KARAGÖZ

    Merhaba hocam ilk defa tani olarak miyop AZF1 0.75 ile RGN yaziyo bi engel çıkar mı? teşekkür ederim.

  1. Merhaba fatma hanım, bir tanığım var bir göz 7 numara diğeri normal askerlik yapabilirmi, göz tembelliği olanda yapabilirmi .

 1. Hocam benim göz derecem – 3 miyopi – 2.75 miyopi 0.50 astigmat var sözleşmeli er için uygun mudur?

   1. Merhaba hocam nişanlımın sol göz 2.0 ve sağ 2.2 astigmat var jandarma uzman erbaş olma durumu nedir geçebilir mi cevaplarsaniz çok sevinirim çünkü ön başvuruyu geçti

    1. Merhaba Bahar,
     Bahsettiğin numaralar uzman erbaşlık sınırının üzerindedir. Sınır 1 derecedir. Lazer olmayı düşünebilir.
     Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
     Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

     https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 2. hocam goz derecem ıkısıde 1 derece ve goz sınırınde genetık cukur var dedı ama tansıyon yok goz alan testınıde basarıyla tamamladım bır sorun olurmu

 3. Hocam sol gözümde keratokonus var sözleşmeli asker olmaya engelmi engelse tedavisi varmı

 4. Merhabalar Doktor Fatih Bey (K.K.K’lığı 2021/2 Dönem Sözleşmeli Er Sınavını Kazandım M.S.B Personel Temin İdaresi Tarafından Hatay İli İskenderun ilçesi Devlet Hastanesi Sağlık Muayenesi İçin Müraacat Ettim Yapılan Müracaat Neticesinde Sağlık Kurul Muayene Birimlerinin 11 Biriminden Yaklaşık Olarak 10 Birim Polikliniğinden (“Sağalmdır”) Kanaat Nitelik uygunluğu Aldım Son Birim Olarak Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde ise (Kalkaneus Yükseklik Derecesi Sağ Ayağımda 12° Sol Ayağımda ise 11° Olarak Tespit Etmiştir Bu Durumda TSK Sözleşmeli Er Olarak Kamu Görevlisi olarak Asker Olmaya Uygunluğum Bu Derece ile Mümkünmüdür Yaani Bu Derece Asker Sözleşmeli Er Adayı için Geçer durumdamıdır…

 5. Sol 0.25 sağ 1.50 ve şimdi muayenede görme seviyesi 10/10 olarak çıkarsa geçebilir miyim uzman erbaşlık için

 6. Hocam merhabalar benim gözüme _ -50 yanına 15 mi 13 mü ne yazmış diğerine de -50 yazmış heyete girecem geçermiyim yorumlarsanız sevinirim

 7. Hocam iyi günler. Sağlık raporu alırken her iki gözümde 1 er derece miyop çıktı ayrı ayrı. Doktor sınırın altındasın geçersin dedi ama size de sormak istedim.

  1. Sözleşmeli erbaş 5 sene önce ilk girerken 1.5 1.5 toplam 3 miyoptum sınır 6 dediler geçtim şimdi yenilemem geldi olsa olsa olsa 2-2 olmuştur diye düşünüyorum siz 1 üstü geçemez diyorsunuz yönetmelik mi değişti nerde yazıyor ayrıntılı bilgi verir misiniz

   1. Merhaba Mehmet Bey,
    1 derece yeni sözleşmeli er olacaklar için geçerlidir. Sizin için geçerli değil. Siz sözleşme yenileyeceğiniz için A dilimi yeterli olur. Yani tek gözde 7 dereceye kadar sizin için sorun olmaz.
    Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
    https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 8. Fatih Bey Sözleşmeli Er mülakatını kazandım. Nevşehir Devlet Hastanesinde göz arkasında tümör olduğunu söylediler. Her hangi bir görme kaybım yok. Göz arkası tümörü sözleşmeli er olmaya engel midir?

 9. HOCAM IYI GÜNLER BU NE MANAYA GELİYOR +0.50 -0.75 &180
  Dikskromotopsi mevcut
  Sol astigmatizma
  7A2+8A1

 10. Burak Altındal

  Hocam merhaba benim sol gözüm doğuştan kayık yani göz tembelliği var. Sol gözün Görme Oranı %10 Askerlik için muaf sayılır mıyım ? Sağ Göz Numarası: 0.75 Sol Göz Numarası: 3.00

  1. Merhaba Burak Bey,
   Askerlik yapma sınırı tek gözde 0.2’dir. Tek gözde 0.2’nin altında görüyorsanız zorunlu askerlik için elverişsiz olduğunuz anlamına gelir.0.2 engel değildir, ama 0.16, 0.10 ve daha düşük görme seviyeleri askerliğe elverişsiz olduğunuz anlamına gelir.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 11. Hocam merhabalar. Uzman çavuş olarak görev yapmaktayım sözleşme yenilerken renk körlüğünden dolayı sözleşmem feshedilir mi?

   1. Merhaba sağ gözde katarakt var ameliyat olmam Sozlesmeli erlige engel mi tek göz olmuş olsa bile

 12. Merhabalar hocam.askeri yeye başvuru yaptım.saglik raporunda astigmat çıktı.3.75 ve 4.00 şeklinde.goz derecelerim 0.75 ve 0.25 şeklinde.gundelik hayatta belirgin rahatsız edecek bir görmeme problemim yok.degerlerden ötürü sağlık raporu nda eleyebilirler mi.

 13. Sözlesmeli er A6f4 yazdılar hocam pazartesi heyet var geçermiyim teşekkür ederim.

 14. Hocam kolay gelsin ben kısmı renk körlüğünden Elendim tekrar başvurup heyete girebilir miyim sözleşmeli er başlığa

 15. Hocam Merhaba,
  Sağ gözümün görme oranı 10/2 sol gözümde de miyop var 1.5 derece ayrıca renk körlüğü de mevcut askerlikten muaf tutulur muyum?

 16. Uzman erbaş olmak için sağlık taramasına girdiğimizde gözün lazer olmasına engel yoktur veya tedavisi vardır gibi bir rapor alma gibi bir durum söz konusu mu?

 17. Her yerde göz numaralarının toplamı 14’ü geçmeli yazıyor. Siz 1.25 üzeri göz numarasına sahip olanlar askerlik yapamaz yazmışsınız. Kafam karıştı açıkçası bunun izahı nedir acaba?

  1. Merhaba Merve,
   Benim yazdığım sözleşmeli er ve erbaşlık için geçerli. Devlet sözleşmeli alırsa -1.00 sınırı koyuyor. Ama zorunlu askerlik için sizin söylediğiniz doğru.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 18. Sağ gözümden Kornea nakli oldum ve şimdiye kadar topalam 10 ameliyat geçirdim şimdi sol taraftaki gözümdede miyopluk var çürük alabşlirmiyim acaba

  1. Merhaba Sait,
   Önemli olan görme seviyen ve göz derecelerindir. Bir gözde 0.1 ya da altında görüyorsan askerliğe elverişsizlik durumu ortaya çıkar.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 19. Merhaba sol gözümde retina 3 yerinden yırtık sebebiyle %100 görme sorunum var bu durumda askerlik yapabilir miyim.

  1. Merhaba Oğuzhan,
   Yırtık sayısı önemli değil. Askerlik için görme seviyesi önemlidir. Bir gözde 0.1 veya daha az görme durumunda askerliğe elverişsizlik durumu ortaya çıkar.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 20. Askerlik çağına geldim,daha öncesinde göz içi lens ameliyatı olmuştum.Askerliğe herhangi bir engeli var mıdır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 21. Selamın aleyküm hocam hocam ben sözleşmeli er busavuru yapmıştım heyecandan sayıları okuyamadım ve renk körü tanısı kondu elendim internetten baktığımda yazıları okuyabiliyorum başvuru yapsam bir sıkıntı olurmu

 22. Hocam sağ göz 2.5 sol göz2.5 astigmat ve sağ gözde 0.5 miyop var heyet şubatta uzman çavuşluk için
  Lazerle çizdirdikten sonra heyet zamanı bir ğroblem çıkarmı

 23. Merhabalar hocam eşim jandarma astsubay olarak görev yapıyor .Buna ek olarak göz muayenesi oldu fakat 8A-1 derece renk körlüğü tespit edildi .Mesleğe devam edebiliyor mu ?

 24. hocam iyi günler.
  Sol Göz: +1,75 -0,75
  bu derece ile jandarma uzman erbaş olabilirmiyim.
  heyetteki doktor dereceleri yazıp kaşe vurdu.
  derece hesaplanırken + ile – birbirinder çıkartılarakmı hesaplanıyor acaba.
  yani 1,75 – 0,75= 1,0 olarakmı hesaplanıyor?

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Normal şartlarda olamazsınız. Hesaplamaları farklıdır. Bahsettiğiniz değer sizin gözünüzde bir eksende +1,75, diğer eksende +1,00 derece olduğunu gösterir. Ama belli olmaz, doktorun hesaplamayı nasıl yapacağı da önemli. Doğrusu size yazdıklarımdır.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 25. HOCAM İYİ GÜNLER DİLERİM

  H04.1 – LAKMİRAL BEZİN DİĞER BOZUKLUKLARI VE H52.1 – MİYOPİ H52.2 – ASTİGMATİZMA VAR BENDE POLİS AKADEMİSİNİN YAPACAĞI BEKÇİ ALIMINDA ÇOK ENGEL TEŞKİL EDERMİ VEYA HİÇ OLMAZ BOŞA UĞRAŞMAMI DERSİNİZ CEVABINIZI BEKLİYORUM İYİ GÜNLER DİLERİM HOCAM.

 26. hocam merhabalar sağ gözümde Retina yırtığı koroid rüptürü teşhisi konuldu her hangi bir nesneye tek gözle baktığımda bulanıklık ve kırılma görüyorum askerlik yapmama engel olur mu?
  şimdiden teşekkürler.

 27. Merhaba iki gözümde pitosiz rahatsızlığı var ve göz tansiyonum olduğunu söyledi aile doktoru askerlik yapabilir miyim

  1. Merhaba Emre,
   Sadece pitoz ve göz tansiyonu askerlik için karar vermede yeterli değil. Önemli olan bunların gözünü ne derecede etkilediğidir. Buna da ayrıntılı bir göz muayenesi ile karar verilebilir. Önemli olan görme seviyeniz ve görme alanı testi sonucudur.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 28. merhaba hocam göz içi mercek ameliyatı oldum korneada yara izi ve şekil bozuklukları var normal askerlik durumu nedir acaba

  1. Merhaba Cemal Bey,
   Verdiğiniz bilgiler tek başına askerlik hakkında karar vermeye yeterli değil. Muayenede elde edilecek bulgulara göre karar verilir. Görme seviyeniz karar vermede önemli olacaktır.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 29. Merhaba hocam söözleşmeli er için goz şartlarım uygun dereceleri falan ama tanıya 7.a1 7.a2 tanısı koymuş doktor sıkıntı olurmu heyeti geçtim

 30. Merhaba hocam aklıma takılan bir soru var sözleşmeli er adayıyım heyeti geçtim sözleşmeli er olur diyor fakat gözde böyle birseyler yazıyor sıkıntı olur mu ?
  H52.1 – MİYOPİ (MİYOPİ)
  VT: SAĞ GÖZ GÖRME TAM (-0,50 -0,75 95)SOL GÖZ GÖRME TAM (-0,25 -0,75 75)RG:
  DOĞAL.BİLATERAL MİYOP+ASTİGMAT MEVCUT. MADDE 7/A1 7/A2 YE UYAR DR NİHAN.

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan-Göz Doktoru
Önemli Bilgi-Okuyunuz
 • Yoğunluğumuz nedeniyle kişisel göz durumunuzun asker-polis olmanız için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veremiyoruz.
 • Bu amaçla bize gönderilen whatsapp, mail ya da sosyal medya mesajlarına cevap veremiyoruz.
 • Muayenehanemiz Kayseri’dedir. Randevu alıp muayene sonrasında durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi için bu pencereyi kapatıp sayfamızı okuyabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.