fbpx

Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Şartları

‘Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş göz derecesi ne olmalıdır?’ sorusu son dönemde ülkemiz şartlarında askerlik yeniden  ciddi bir iş sahası oluşturduğundan dolayı sık sorulmaya başlanmıştır. Biz de bu konuda çok sık sorular alıyoruz. Bu yazıda sözleşmeli er ve erbaşların göz şartları ve göz dereceleri yeterlilik şartları konusunda bilgi vereceğim. Bu bilgiler tamamen en güncel TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. 

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir. Uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş adayları aynı kriterlere tabidirler. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 3. Bölüm 23. maddesinde bu kriterlere yer verilmiştir. Şimdi göz atalım.

Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Kriterleri

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 3. Bölümünde ‘ Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Er Adayları ile Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Sağlık Yetenekleri’ konusu ele alınmaktadır. 3. Bölüm Madde 23, 2. fıkrada uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaşlarda renk körlüğünün olmaması gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontakt lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin tam (10/10)  olması gerektiği belirtilmektedir. 

Madde 23, 3. fıkrada ise 2. fıkradaki şartları taşımak koşuluyla

 1. Her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmanın engel olmadığı açıklanmıştır.
 2. Herhangi bir göz rahatsızlığı varsa yönetmelikteki Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesinin “Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş/Er Adayları Değerlendirme Sütunu’ndaki karşılığı (+) artı işareti olanların uzman erbaş olabilecekleri belirtilmiştir. 

Kimler Sözleşmeli Er/Erbaş olamaz?

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar uzman erbaş ve söleşmeli er/erbaş olamaz.
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Lazer Göz Operasyonu Engel midir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun uzman erbaş ve sözleşmeli er ve erbaş olmaya engel olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak lazer göz operasyonu da olsa bir kişide göz tembelliği varsa bu durumda görme seviyesi tam olamayacağı için yine engel durumu ortaya çıkabilecektir.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

33 thoughts on “Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Şartları”

  1. Merhaba fatma hanım, bir tanığım var bir göz 7 numara diğeri normal askerlik yapabilirmi, göz tembelliği olanda yapabilirmi .

   1. Merhaba hocam nişanlımın sol göz 2.0 ve sağ 2.2 astigmat var jandarma uzman erbaş olma durumu nedir geçebilir mi cevaplarsaniz çok sevinirim çünkü ön başvuruyu geçti

 1. hocam goz derecem ıkısıde 1 derece ve goz sınırınde genetık cukur var dedı ama tansıyon yok goz alan testınıde basarıyla tamamladım bır sorun olurmu

 2. Merhabalar Doktor Fatih Bey (K.K.K’lığı 2021/2 Dönem Sözleşmeli Er Sınavını Kazandım M.S.B Personel Temin İdaresi Tarafından Hatay İli İskenderun ilçesi Devlet Hastanesi Sağlık Muayenesi İçin Müraacat Ettim Yapılan Müracaat Neticesinde Sağlık Kurul Muayene Birimlerinin 11 Biriminden Yaklaşık Olarak 10 Birim Polikliniğinden (“Sağalmdır”) Kanaat Nitelik uygunluğu Aldım Son Birim Olarak Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde ise (Kalkaneus Yükseklik Derecesi Sağ Ayağımda 12° Sol Ayağımda ise 11° Olarak Tespit Etmiştir Bu Durumda TSK Sözleşmeli Er Olarak Kamu Görevlisi olarak Asker Olmaya Uygunluğum Bu Derece ile Mümkünmüdür Yaani Bu Derece Asker Sözleşmeli Er Adayı için Geçer durumdamıdır…

 3. Sol 0.25 sağ 1.50 ve şimdi muayenede görme seviyesi 10/10 olarak çıkarsa geçebilir miyim uzman erbaşlık için

 4. Hocam merhabalar benim gözüme _ -50 yanına 15 mi 13 mü ne yazmış diğerine de -50 yazmış heyete girecem geçermiyim yorumlarsanız sevinirim

 5. Hocam iyi günler. Sağlık raporu alırken her iki gözümde 1 er derece miyop çıktı ayrı ayrı. Doktor sınırın altındasın geçersin dedi ama size de sormak istedim.

 6. Fatih Bey Sözleşmeli Er mülakatını kazandım. Nevşehir Devlet Hastanesinde göz arkasında tümör olduğunu söylediler. Her hangi bir görme kaybım yok. Göz arkası tümörü sözleşmeli er olmaya engel midir?

 7. Burak Altındal

  Hocam merhaba benim sol gözüm doğuştan kayık yani göz tembelliği var. Sol gözün Görme Oranı %10 Askerlik için muaf sayılır mıyım ? Sağ Göz Numarası: 0.75 Sol Göz Numarası: 3.00

  1. Merhaba Burak Bey,
   Askerlik yapma sınırı tek gözde 0.2’dir. Tek gözde 0.2’nin altında görüyorsanız zorunlu askerlik için elverişsiz olduğunuz anlamına gelir.0.2 engel değildir, ama 0.16, 0.10 ve daha düşük görme seviyeleri askerliğe elverişsiz olduğunuz anlamına gelir.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 8. Hocam merhabalar. Uzman çavuş olarak görev yapmaktayım sözleşme yenilerken renk körlüğünden dolayı sözleşmem feshedilir mi?

 9. Merhabalar hocam.askeri yeye başvuru yaptım.saglik raporunda astigmat çıktı.3.75 ve 4.00 şeklinde.goz derecelerim 0.75 ve 0.25 şeklinde.gundelik hayatta belirgin rahatsız edecek bir görmeme problemim yok.degerlerden ötürü sağlık raporu nda eleyebilirler mi.

 10. Hocam Merhaba,
  Sağ gözümün görme oranı 10/2 sol gözümde de miyop var 1.5 derece ayrıca renk körlüğü de mevcut askerlikten muaf tutulur muyum?

 11. Uzman erbaş olmak için sağlık taramasına girdiğimizde gözün lazer olmasına engel yoktur veya tedavisi vardır gibi bir rapor alma gibi bir durum söz konusu mu?

 12. Her yerde göz numaralarının toplamı 14’ü geçmeli yazıyor. Siz 1.25 üzeri göz numarasına sahip olanlar askerlik yapamaz yazmışsınız. Kafam karıştı açıkçası bunun izahı nedir acaba?

 13. Sağ gözümden Kornea nakli oldum ve şimdiye kadar topalam 10 ameliyat geçirdim şimdi sol taraftaki gözümdede miyopluk var çürük alabşlirmiyim acaba

 14. Merhaba sol gözümde retina 3 yerinden yırtık sebebiyle %100 görme sorunum var bu durumda askerlik yapabilir miyim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top